אריאל הגוזם - גיזום עצים מקצועי
 
 
 
 
 

מהי חדקונית הדקל האדומה ומדוע היא כה מסוכנת?

 
עד לפני מספר שנים, ניתן היה לגדל עצי דקל בישראל ללא כל חשש, ובלי שום בעיה. הצרה החלה עם בואו של מזיק מסוג מיוחד אשר נקרא חדקונית הדקל, או חדקונית הדקל האדומה. מיהי החדקונית הזו ומה היא עושה? מדובר על חרק קטן, ועם מראה בלתי מזיק, אך בפועל - הוא בעייתי מאד עבור עצי הדקל השונים. מה שעושה חדקונית הדקל זה פשוט להתחפר בתוך הגזע של עצי הדקל מהם היא ניזונה. שימו לב כי עיקר הנזק נעשה דווקא דרך הזחלים של חדקונית הדקל, אך גם החרקים הבוגרים בהחלט מסוגלים להזיק לעצי הדקל השונים. הנזק אמנם מתחיל בגזע עצמו, אבל אט אט יכול גם להתפשט אל כל חלקי הדקל.
 
חדקונית הדקל
 

 ממתי היא כאן? - בעקרון, חדקונית הדקל איננה חרק מקומי והיא הגיעה לכאן מן המזרח. היא נצפתה בישראל לראשונה בשנת 1999, אך אז היה ניתן לטפל בה בצורה נקודתית והייתה תפיסה כי היא נעלמה מהנוף המקומי. עם זאת, בשנת 2010 החדקונית חזרה לישראל (ככל הנראה בגלל יבוא עצים מארה"ב), ומאז היא עושה שמות בעצים השונים שיש בארץ. יש לציין כי רק לאחרונה בוצעה כריתה של עצים בראשון לציון כי החדקונית פגעה בכולם והם הפכו לסכנה.

 מדוע עצים נגועים מהווים סכנה? - הבעיה בפעולה של חדקונית הדקל האדומה היא לא רק בכך שהיא פוגעת ביופי של העצים או בבריאות שלהם. הבעיה היא שהחדקונית גם הופכת את העצים הללו לסכנה בטיחותית של ממש. מדוע? כאשר הגזע של עץ הדקל נפגע מבפנים, כלפי חוץ הוא עדיין נראה רגיל לגמרי. בפועל, הגזע הופך להיות הרבה יותר קל ומשמעותית פחות יציב. מספיק יום חורפי אחד עם רוחות חזקות ,כדי שהגזע כולו יקרוס יחד עם העץ. מאחר שלרוב שותלים את עצי הדקל ביחד, והחדקונית מתקדמת לכולם - לא מדובר באסון של נפילת עץ אחד, אלא סכנה לעשרות עצים שייפגעו וייפלו!

 אז מה אפשר לעשות? - יש כיום כמה טיפולים אפשריים נגד חדקונית הדקל. טיפול אפשרי אחד הוא טיפול ביולוגי - מחדירים לעצי הדקל זחלים אחרים אשר מצד אחד לא פוגעים בעץ עצמו, אך מהצד השני ניזונים מהזחלים של חדקונית הדקל האדומה. הבעיה בטיפול זה הוא באטיות שלו, ופעמים רבות העץ כבר נעשה נגוע. אפשרות אחרת היא בהחדרה של חומרי הדברה מיוחדים בעזרת הזרקה לגזע העץ. החומרים הללו פועלים בצורה מהירה יותר ויעילים בעצירת החדקונית.

ומה עושים כשהעץ כבר נגוע?
במידה והעץ כבר נגעו לגמרי בזחלים ובחרקים המעופפים של חדקונית הדקל האדומה, אזי חובה לפנות כמה שיותר מהר לכורת עצים, כדי שיוכל להסיר את האיום. במקום זה אפשר לשתול עץ דקל חדש. אתם מוזמנים לפנות כבר עכשיו לאריאל הגוזם במספר הטלפון 052-2962207,ונשמח לסייע לכם!


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אריאל הגוזם |  אנגל 5 פתח תקווה | טל': 072-3227282 |  נייד: 2962207 - 052  |  פקס:9215335 - 03  |   דוא"ל: ariel@hagozem.com 
 
שעות פעילות: יום א' - יום ה' 24 שעות ביממה | יום שישי 13:00 - 00:00 | שבת 00:00 - 20:00
 
 
 
 
 
 
ZAP Group בניית אתרים